Vaka

Batman’da “Yılmaz Güney’in Geleneğinden Geleceğe Yürüyoruz” sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Yılmaz Güney Film Festivali kapsamında bugün Batmanlı izleyicilerle buluşması beklenen yönetmen Aydın Orak’ın 1992 Cizre Newroz’unda yaşananları anlatan  ‘Bir Başkaldırı Destanı: Berivan’ adlı belgesel filmin gösterimi, valiliğin jet hızıyla aldığı kararla yasaklandı.

Yasağa gerekçe olarak belgeselin ‘Türk milletinin birlik ve beraberliğini bozucu’ ve PKK propagandası yapan unsurlar içermesi gösterildi.

Karar, gösterimin gerçekleştirileceği Yılmaz Güney Sinema Salonu’nun müdürü Dicle Anter tarafından izleyicilere açıklanırken, belgeselin yönetmeni Aydın Orak sahneye çıkarak valilik engeline takılan filmini salondakilere sözle anlatmak zorunda kaldı.

Festivalde belgesel film dalında yarışan Berivan, yasak kararı nedeniyle izleyiciler tarafından yönetmeninin bu anlatımı üzerinden oylandı.

 

CANNES’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETMİŞTİ!
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bandrol vermediği ve Türkiye’de dağıtımı yasaklanan yönetmenliğini Aydın Orak’ın yaptığı ‘Bêrîvan: Bir Başkaldırı Destanı’ adlı belgesel film, Cannes Film Festivali Türkiye standında Türkiye’yi temsilen sergilenmişti.

30. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin yanı sıra Avrupa’nın 10’dan fazla ülkesinde gösterimi yapılan film, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘tarihi olayları çarpıtma, Türk milleti arasında kin ve nefrete teşvik ve PKK propagandası’ gibi gerekçelerle yasaklanmıştı. Aynı bakanlık her yıl dünyanın en önemli film festivallerinden olan Cannes Film Festivali’nde yasakladığı filmi de Türkiye’yi temsilen açtığı standta sergilemişti.

KARANLIK DÖNEMİN RESMİ
Belgeselde, Berivan Cizre’nin 1992 Cizre Newroz’undaki öyküsü anlatılıyor. Özellikle 1992’de binlerce insanın hiç beklenmedik bir zamanda direnişe geçip ölümüne çatıştığı Newroz kutlamalarında bir kadın dikkat çeker. Başından çıkarmadığı beyaz kefiyeyle sık sık görüntülenen ve kitleyi yönlendirmesiyle dikkat çeken kişi, yoğun işkencelerden geçen ve yaralanan Berivan Cizre’den başkası değildir.

Orak filme ilişkin şunları söylüyor: “Film 1992′de Cizre Newroz’unu konu alıyor. Devletin Cizre’de gerçekleştirdiği katliamı belgeliyor. Güvenlik güçleri 17 insanı katlediyor. Filmde bu katliamın gerçek görüntüleri kullanıldı. Filmde kurmaca tek bir görüntü, tek bir diyalog yok. Tüm görüntüler gerçek.”

Kaynak: Ali Cemal Karabudak, Birgün, 14 Aralık 2011

 

Medya

“Sinemada Kürt sansürü”, Defne Özonur, Radikal, 1 Nisan 2012

“’BİR BAŞKALDIRI DESTANI: BERİVAN’ Filmin Adı Bile Sansürü ‘Hak Etmiş’”, Defne Özonur, Muhalefet, 17 Aralık 2011

“Berivan’a perde yasağı”, Batman Medya, 16 Aralık 2011

“‘Bêrîvan’ yasak”, newedeDersim, 16 Aralık 2011

“Yılmaz Güney Film Festivali’nde ‘Berivan’a yasak”, Arif Arslan, Milliyet, 15 Aralık 2011

“Yasaklı film Londra ve Berlin’de”, Haber Birikimi, 12 Kasım 2011

Daha fazlası için tıklayınız…