SUKRANMORAL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şükran Moral, Amemus

 

Vaka

Şükran Moral, Casa Dell Art Galeri’de bir kadınla seviştiği “Amemus” adlı performanstan sonra gelen tehditler ve medyanın sanatçıyı ve galeriyi hedef göstermesi sonucunda performansın fotoğraflarından ve video çalışmasından oluşması planlanan sergiyi güvenlik nedeniyle iptal etti ve ülkeyi terketmek zorunda kaldı.

Sanatçı 2 Aralık 2010’da gerçekleştirdiği performansın ertesi günü yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: 
“20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar gelen süreç, insan bedeni ile ilgili politikaların ele alındığı performans sanatı ve türevlerinin örnekleri ile dolu. Bu, Marina Abramovic, Tracey Emin gibi isimlerin de yer aldığı bir süreç ve temelinde 1960’ların hippi hareketi, cinsel özgürlük mücadeleleri ve feminist hareketlerin başkaldırıları yer alıyor. Bu bile başlı başına politik bir gösterge ve bu gösterge, iktidarların bedenler üzerinde kurduğu hegemonyanın varlığının belirtisidir: Bedeni kontrol altına almak ve arzu ettiği şekli vermek. 
Bugüne kadarki tüm performanslarımda hep “tabularla” bir derdim oldu. Düşünceleri, saf aklın yerine eylemdeki bedenin özgürleştireceğine inanıyorum. Bu noktada önemli tabulardan birisi “cinsellik”. Cinsellik, iktidarların “yasakladığı” alanların başında yer alıyor. Örtük olarak masa altına süpürülen “heteroseksüel” ilişkilerin varlığının yanında, yüz çevrilen “gay/lezbiyen” ilişkilerin normal dışı olarak kodlanması da dikkat çekmek istediğim önemli bir konu. 
Bu performanstaki “sevişme”, sanatsal bir eylemdir. İzleyiciler (bakanlar) ise bu sanat etkinliğinin pasif konumdaki okuyucularıdır; ve bu bağlamda etkinlik bir “cinsel gösteri” değil, bir “ahlak” sorununun ele alınmasıdır. Yoksa, seks asli olarak yaşamsal bir gerçeklik. Belki de çalışmada sorgulanabilecek olan, galerideki “sanatın” yeryüzüne inmesi ya da bir gündelik olgu olarak cinselliğin “sanatın fildişi kulesine” çıkması çizgisindeki “sınır ihlali”nin olup olmadığıdır”.

Galeri yetkilileri, sanatçının ifade özgürlüğüne her zaman öncelik verdiklerini ve bunun yanı sıra, içinde yaşadığımız toplumun belli hassasiyetlerini saygıyla karşıladıklarını belirtmişlerdir.

Kaynak: Şükran Moral’ın Amemus adlı performansla ilgili basın açıklaması

 

Medya

“Şükran Moral Türkiye’den kaçmak zorunda kaldı”, T24, 07 Ocak 2011

“Moral: Sevişmek bir sanat eylemiydi”, T24, 04 Aralık 2010

“Sahnede seks çok cesurdu”, Nil Kural, Milliyet, 04 Aralık 2010

“Şükran Moral istediğini aldı”, Mehveş Evin, Milliyet, 04 Aralık 2010

“Hayatımın en zor dakikalarıydı”, Ayşegül Sönmez, Radikal, 05 Aralık 2010

“Lezbiyen sevişmenin performansı”, Hasan Bülent Kahraman, Sabah, 26 Aralık 2010

“Moral’ın Sex Performansı’ şaşkına çevirdi!”, T24, 03 Aralık 2010