ali-elmaci-gerginlige-yenisini-eklememek-icin-7931876Vaka

Bu yıl 11.’si düzenlenen Contemporary İstanbul’un açılış etkinliğine ‘Milli Görüşçü’ olduğunu belirten bir grup, Ressam Ali Elmacı’nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’in portresinin bir heykele resmedilmesine tepki göstermek için sosyal medyadan örgütlenerek Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’ne geldi.  Grup Contemporary İstanbul’a, Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’da sergilenen Ali Elmacı’nın “Ben Senin Duygularına Karşılık Veremem Osman III” adlı eserin kaldırılmasını istedi. Grubun isteği üzerine galerinin sahibi İsabel Croxatto da, heykeli alandan kaldırdı. Olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağladı. Fuar kamuoyu açıklamasında heykelin, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edeceğini belirtti.

ALİ ELMACI’DAN AÇIKLAMA

Elmacı, olayla ilgili sanatatak.com’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Taşkınlık yapmaya çok müsait bir gruptu ve orada tatsızlık yaşansın, olay büyüsün istemediğim için evet, heykeli standı basan grubun talebi üzerine kaldırdım. Aksi takdirde çok kötü şeyler yaşanabilirdi. Bunu ve olayın büyümesini istemedim. Hala da istemiyorum. Bu konuyla ilgili yazılsın bile istemiyorum. Yaşanlarla ilgili huzursuzum. Hayal kırıklığı duyuyorum. Üzgünüm. Bir sanat eserinden rahatsız olabilirsiniz. Ama böyle tepki veremezsiniz. Şu anda sosyal medyadan hakaret mesajları alıyorum ve bunları hak edecek hiçbir şey yapmadığımı sadece sanatımı yaptığımı düşünüyorum.”
Ardından sanatçı bir açıklama yayınlayarak, “Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarında yer alan bir eserime yönelik oluşan tepkiyi üzüntüyle takip ettim. Ülkemizin olağanüstü bir dönemden geçtiği süreçte, toplumumuzu artık iyiden iyiye yoran, yaşama sevincimizi aşağı çeken gerginlik unsurlarına bir yenisini eklememek adına eserimi Contemporary İstanbul’dan çekme kararı aldım. Bu süreçte bana gösterdiği yakın destekten ötürü Contemporary İstanbul yönetimine, tüm sanat emekçilerine ve dostlarıma teşekkür ederim. Saygılarımla” dedi.”

Kaynak

 Ali Elmacı: ‘Gerginliğe yenisini eklememek için’, Milliyet, 5 Kasım 2016

“Contemporary İstanbul Açılışına, ’2. Abdülhamid’ Saldırısı”, Sputnik, 4 Kasım 2016

Medya

“Hassasiyet” nedir sınır nerededir?, Hürriyet, 6 Kasım 2016

‘Toplum  kin ve şidddet ortamıyla beslenmeye çalışılıyor’, Evrensel, 4 Kasım 2016

“Sanatı savunmak hayatı savunmaktır”, BirGün, 5 Kasım 2016