photo_41_3

Sıla Gençoğlu

Vaka

Müzisyen, söz yazarı ve besteci olan Sıla Gençoğlu’nun  7 Ağustos İstanbul Yenikapı’da düzenlenen miting ile ilgili sosyal medya üzerinden “Darbeye karşıyım ama Yenikapı’daki şova katılmayacağım” açıklaması yapması üzerine, İstanbul’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde, Bursa’da Kültürpark Açıkhava Sahnesi’nde ve Ankara’da Panaroma AVM’de düzenleyeceği konserler iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 11 Ağustos 2016’da yaptığı açıklamada; “Şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun 21 ve 22 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşmesi planlanan konseri, Yenikapı mitingine ilişkin yaptığı açıklama nedeniyle iptal edildi”  dedi.

BURSA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM VAKFINDAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Tarihime kara bir leke olarak geçen ve halkımız üzerine kurulan hain tuzağa karşı, sanatçısından sporcusuna,  iş adamından siyasetçisine kadar millet kavramını idrak etmiş herkes onurlu bir duruş sergiledi. Sanatçılarımızın büyük bölümü de bu demokrasi mücadelesinden halkımızla bir araya geldi. Ancak halkımızın ülkemize sahip çıkmak için meydanlarda verdiği mücadeleyi şov olarak nitelendiren, bu onurlu duruş ve iradeyle alay eden sanatçılar da bulunmaktadır. Bu nedenle söz konusu sanatçılardan biri olan şarkıcı Sıla’nın 28 Eylül 2016 tarihlerinde Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılması düşünülen konseri Vakfımız tarafından iptal edilmiştir” dendi.

SILA SAHNEYE ÇIKIYOR

Konserlerinin birer birer iptal olmasının ardından, sözlerinin arkasında olduğunu belirten Sıla, “Demokrasi demiyor muyuz? Ben de fikrimi, düşündüğümü söyledim.” açıklamasında bulundu.  Yeni albümünün ilk konserini 3 Eylül’de Bodrum Antik Tiyatro’da vermeyi planlıyordu, ancak yetkililer, müzede başlatılacak yenileme çalışmaları nedeniyle antik tiyatroda da konserin verilemeyeceğini bildirmişti. Sıla, uzun bir aradan sonra 1 Ekim’de İzmir’de, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda sevenleri ile buluşacağının haberini verdi.

Kaynak: “Demokrasi Demiyor Muyuz?”,  Bianet,  11 Ağustos 2016

Medya

“Ve Sıla Sahneye Çıkıyor”, Kültür Sanat, BirGün, 12 Eylül 2016

“Demokrasiye Sığınarak Söylediklerimin Geldiği Noktayı Şaşkınlıkla İzliyorum”, Bianet, 12 Ağustos 2016

“Sıla’nın Bir Konseri Daha İptal”, Kültür Sanat, BirGün, 28 Ağustos 2016