Extramücadele, Eklektik Osmanlı Mimarisinin Anadolu’daki İç Huzura Katkısı ya da Halk Arasındaki Adıyla Mustafa Kemal Türbesi (Fotoğraf: Muhsin Akgün)

http://www.extramucadele.com/

 

Vaka

Esprili, ironik işleriyle tanınan Extramücadele’nin minareli Anıtkabir heykeli, Aydınlık gazetesinde 23 Haziran’ta çıkan “1. İstanbul Yaz Sergisi’nde skandal” haberinin ardından sergiden kaldırıldı. Time Out İstanbul dergisi ve Beyaz Art İstanbul’un ortaklığında hazırlanan sergi, Antrepo No: 5’te açılmıştı.

Galeri Non tarafından temsil edilen ve Extramücadele adıyla işler üreten sanatçı Memed Erdener, eserinin kaldırıldığını sergi küratörünün salı günü galerisine attığı bir e-mail ile öğrendiklerini söyledi. Erdener, “Kimse sorumluluk almıyor, heykelin kimin kararıyla kaldırıldığı belli değil” dedi. Bir şikayette bulunmayacağını belirten sanatçı, “Benim yaptıklarımın kaderi hep böyle oluyor. Artık bu meselelerle uğraşmaktan o kadar yoruldum ve üzüldüm ki kimseyi aramıyorum. Sadece olanların belgelenmesini istiyorum” dedi. 
Galeri Non’un sahibi Derya Demir ise heykelin kaldırılmasını otosansür olarak nitelendirdi. Demir, ayrıca heykelin 2010 yılındaki Extramücadele sergisini takiben nisan ayında Londra’da Sotheby’s müzayedesinde yer aldığını ve “Şu ana kadar çok görünülürlüğü olmuş bir eser” olduğunu belirtti. 
Serginin küratörü Gökhan Karakuş, heykeli “Farklı mimari dengeleri temsil ettiği için seçmiştim” dedi. Karakuş, heykelin kaldırılmasından organizasyonun sorumlu olduğunu ve görüş bildirmek istemediğini belirtti. İnternet sitesinde sanat dünyasından deneyimli ve genç isimleri bir araya getirerek “hiyerarşi oluşturmayan, demokratik bir sanat ortamı” vaat eden 1. İstanbul Yaz Sergisi’nin organizasyonundan sorumlu Time Out İstanbul ve Beyaz Müzayede ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı”.

Ertesi gün, “Minareli Anıtkabir heykel geri döndü!” başlığı ile eserin yerine konulduğu duyuruldu:

“Aydınlık gazetesindeki haber üzerine ‘1. İstanbul Yaz Sergisi’nden kaldırılan Extramücadele’nin ‘Minareli Anıtkabir’ heykeli, dün sabah yerine geri konuldu. Heykelin yaratıcısı ‘Extramücadele’ adıyla tanınan sanatçı Memed Erdener’i temsil eden Galeri Non’un sahibi Derya Demir, dün Radikal’in heykelin kaldırıldığını duyuran haberi üzerine basından yoğun ilgi gördüklerini ve heykelin geri konulduğu için mutlu olduklarını söyledi. Time Out’dan sergi koordinatörü Beril Bozdere, eseri ‘Sergiye sürekli gelen bir gazeteciden korumak amacıyla’ yalnızca birkaç günlüğüne kaldırdıklarını ifade ederken “Ortada bir sansür yok” diye konuştu. Bozdere, “Bahsi geçen gazeteci 4-5 kere sergiye geldi. ‘Neden bu eser burada?’ gibi sorular yöneltiyor, rahatsızlık veriyordu. Gazetede çıkan yazı üzerine bir kere daha geldi, açıkcası esere bir zarar gelmesinden korktuk ve kaldırdık” dedi. “Artık güvenliğin haberi var” diyen Bozdere, eserin güvencede olduğunu belirtti. Heykelin ‘kışkırtıcı’ davranan bir ziyaretçiden dolayı kaldırılmasını ‘çok acayip’ bulduğunu söyleyen Sanatçı Memed Erdener ise, “Bu mantıkla kışkırtıcı her heykeli kaldırmak gerekir. ‘Bir günlüğüne kaldırdık, geri koyacaktık’ diyorlar, ama ben buna inanmıyorum. İyi niyetli bir davranış değildi” dedi.

Kaynak:

“Minareli Anıtkabir heykeli geri döndü!”, Radikal, 2 Temmuz 2011

“Extramücadele’ye sansür”, Radikal, 1 Temmuz 2011

 

Arşiv

http://www.istanbulyazsergisi.com/

 

Medya

“Minareli Anıtkabir’e ‘sansür’mü yapıldı?”, Milliyet, 01 Temmuz 2011

“ “Mustafa Kemal’in Türbesi” kışkırtması artık yok!”, Aydınlık, 28 Haziran 2011

“Anıt Türbe provokasyonu”, Aydınlık, 23 Haziran 2011