s-692d26c43a80c4dd637e259ee1c077fbbc47311d_0Vaka

İzmir’de dün saat 20.00 sıralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ne elinde satırla gelen 33 yaşındaki Ekrem Y., aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da bulunduğu izleyiciler piyanist Fazıl Say’ın konserini izlerken bina önünde, “Millet yastayken sizin burada eğlenmeniz ayıp olmuyor mu” diye bağırdı. Elindeki satırla kapıya vuran camları kıran saldırgan Ekrem Y.’yi içeri sokmadı.

SERBEST BIRAKILDI

Polisin olay yerine gelmesiyle elindeki satırı yere bırakan Ekrem Y. ‘toplumda infial yaratacak hareketlerde bulunduğu’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Erzurum doğumlu olan Bayraklı Doğançay’da oturan Ekrem Y.’nin polisteki sorgusu sırasında uyuşturucudan sabıkalı olduğu belirlendi.

Ekrem Y. ifadesinin alınmasının ardından hakkında şikayetçi olmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.

AZİZ KOCAOĞLU: KINIYORUM

17 Aralık’ta Almanya’da klasik müziğin Oscarı olarak adlandırılan ‘Beethovenpreis’ ödülünü almaya hazırlanan Say’ın konseri, İzmirli sanatseverlerden yine çok büyük bir ilgi gördü.

Konseri izleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, satırlı saldırı için “Bu bir eğlence değil! Dünyanın yakından tanıdığı bir sanatçımızın aylar öncesinden planlanmış klasik müzik etkinliği. Saldırı girişimini şiddetle kınıyorum. Türkiye, sanata ve sanatçıya verdiği değer, gösterdiği saygıyla ilerleyecektir. İzmir’in hoşgörü iklimine yakışmayan saldırı girişiminin bir daha yaşanmaması en büyük dileğimizdir” dedi.

Kaynak

“Fazıl Say konserine satırlı tekbirli saldırı… Saldırgan serbest bırakıldı”, Cumhuriyet, 16 Aralık 2016

Medya

“13 aralık 2016 izmir fazıl say konserine saldırı”, eksisozluk, 13 Aralık 2016