img_2938

Genco Erkal/Dostlar Tiyatrosu

Vaka

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın tiyatro topluluğu “Dostlar Tiyatrosu”nun İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Ağustos ayı boyunca sahnelenmesi planlanan “Güneşin sofrasında Nazım ile Brecht” adlı oyununun gösterimleri yasaklandı. Oyun ile ilgili, Okul Aile Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Dostlar Tiyatrosu ile yaptığı sözleşmeyi güvenlik gerekçesiyle feshettiğini belirtti.

“GÜVENLİK GEREKÇESİ SADECE BİR KILIF”

Dostlar Tiyatrosu’nun gösterimlerinin güvenlik önlemleri adı altında yasaklanmasının sadece bir ‘kılıf’ olduğu açıklamasını yapan Genco Erkal: “İki hafta öncesinden okulda, milli eğitim çevresinden, oyunlarımızı bir an önce kesmemiz istendiği, hakkımızda şikayet olduğu, oyunumuzun hükümete karşı oluşundan bazı çevrelerin rahatsız olduğu haberi bana gelmişti. Ben onlara oyunun metinlerinde hükümet aleyhinde hiçbir atıf olmadığını belirtince, bu sefer benim sosyal medyadaki paylaşımlarımı gündeme getirdiler. Şikayet varmış.” açıklamasında bulundu. Sosyal medyadaki tepkilerin yanısıra, Sanatçılar Girişimi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Korku yasakçılığın ikiz kardeşidir. Dostlar Tiyatrosu yalnız değildir ve bu topraklar yaşadıkça yalnız kalmayacaktır.” denildi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’de yaptığı konuşmada Genco Erkal’ın oyununa uygulanan yasaktan söz etti. CHP İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel ise verdiği sonu önergesi ile konuyu meclis gündemine taşıdı. OHAL sebebiyle uygulanan yasak  10 Ağustos 2016 akşamı itibariyle kaldırıldı.

GENCO ERKAL KÜLTÜR MERKEZİ’NİN ADI DEĞİŞTİ

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaptığı açıklamaları gerekçe göstererek 1994 yılından beri faaliyette olan Genco Erkal Kültür Merkezi’nin adını değiştirme kararı aldı.CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP’li belediyenin kültür merkezinin adını değiştirmeye hazırlandığını duyurmuştu. Yarkadaş, “Erkal, Türkiye’nin kültür – sanat birikiminin anıt isimlerindendir. Kısır politik çekişmelere alet edilemeyecek önemli bir sanatçıdır” diyerek bu girişime tepki gösterdi.

GENCO ERKAL’IN AÇIKLAMASI

Genco Erkal, kültür merkezinden adının kaldırılmasına ilişkin açıklama yaptı. “Nasıl bir ülkede yaşadığımızı anlamak gerçekten kolay değil bazen. Sancaktepe Belediyesi’nden kimi yetkililer, 15 Temmuz sonrası sosyal medyada yaptığım paylaşımlardan ötürü beni cezalandırmayı düşünüyormuş. Bu memlekette savcı yok mu, mahkeme yok mu? Bir suç işledimse beni yargılamak belediyeye mi düşer? Bu nasıl bir haddini bilmezliktir? FETÖ’ye karşı verilen mücadele, giderek tüm muhalifleri susturmaya yönelik bir eyleme dönüşüyor. Cadı avı için bahane arıyorlar. Bu tehlikeli gidişe dur demek gerekir, yoksa ardından çok daha kötüsü gelecek.”

Kaynak: “Bu nasıl haddini bilmezliktir?”, Cumhuriyet, 9 Eylül 2016

Medya

“Güneşin Sofrasında Nazım ile Brecht Oyunu Artık Özgür”, Bianet, 11 Ağustos 2016

“AKP’li Sancaktepe Belediyesi, Genco Erkal Kültür Merkezi’nin Adını Değiştirdi”, Diken, 22 Ağustos 2016

“Genco Erkal Kültür Merkezi’nin adı değiştiriliyor”, BirGün, 9 Eylül 2016