kayyum-belediye3Sur Belediyesi

Vaka

Batman Belediyesi’ne bağlı Batman Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü, belediyeye atanan kayyum Şevket Ertuğ Aksoy tarafından kapatılarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlandı. Batman Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü’nün kapatıldığını tiyatronun müdürü Ahmet Bülent Tekik 30 Eylül’de Twitter hesabından: “Müdürlüğünü yürüttüğüm Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu bugün itibariyle kapatıldı.” şeklinde duyurdu.

BATMAN ŞEHİR TİYATROSU

Şehir Tiyatrosu’nun 8 oyuncusu ve 3 çalışanı bulunuyordu. 3 yılda 15′ten fazla oyun sahneleyen tiyatro ekibinin oyunların çoğunluğu çocuklara yönelikti. Kentte son 6 yıldır tiyatro festivali düzenleniyordu. Tiyatro kapatılmasaydı yeni dönemde Moliere’nin Tartufe, Kurşun Askerin Utancı ve Melayê Cizîrî’nin hayatını anlatan oyunlar sahnelenecekti.

BELEDİYEYE ATANAN KAYYUM, TİYATROCULARI ZABITA YAPTI

Batman’dan sonra tiyatrolara bir kayyum darbesi de Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geldi. Sur Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Bilal Özkan, belediye binasını kendine göre dizayn ettikten sonra bu kez sanatçılara müdahale etti. Kayyım, Kültür Müdürlüğü bünyesindeki 5 tiyatro sanatçısını Zabıta Müdürlüğü’ne verdi. Tiyatro sanatçılarının tüm itirazlarına rağmen karar değişmedi.

Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Müdürü Rüknettin Gün, “Bütün itirazlarımıza rağmen kayyım dediğini yaptı ve tiyatrocuları sahaya sürdü. Yıllardır onlarca oyun ve turnede sahne alan bu arkadaşlarımızın, tiyatroya geri dönmesini istiyoruz. Ancak edindiğimiz bilgilere göre kayyım, belediyedeki tüm personelin bulundukları kadrolarda çalıştırmak konusunda ısrar ediyor. Bu tutum oyunlarımızı da etkileyecek” dedi.

Kaynak: “Tiyatrocular Zabıta Yapıldı”, Cumhuriyet, 6 Ekim 2016

Batman Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü Kayyum Tarafından Kapatıldı, BirGün, 30 Eylül 2016

Medya

“Kayyum, Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu kapattı”, soL, 30 Eylül 2016

“Kayyım, ‘koltuğun hakkını verdi’: Sur belediyesinde tiyatrocular artık zabıta”, Diken, 6 Ekim 2016