V_31-Sevil_Tunaboylu_Hayalden_Kesici-Alet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sevil Tunaboylu – “Hayalden” isimli yerleştirmenin parçası olan bir iş

http://www.sanatorium.com.tr/Artist-Details/Sevil-Tunaboylu/46

 

Vaka

Basına ve kamuoyuna,

28 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen, 3. Uluslararası Çanakkale Bienalinde sergilenen “Hayalden” isimli yerleştirmemde yer alan bir işim, tespit edilememiş kişi veye kişilerce falçata ya da benzeri bir aletle kesilmiştir.

Bu olayın nasıl ve hangi sebeplerle meydana gelmiş olduğu ayrı bir tartışma konusudur. Burada dikkat çekmek ve beyan etmek istediğim asıl sorun küratöryel ekibin bu olayı sanatçıya, gerçekleştiği tarihte bildirmemiş olmasıdır. Halbuki o sırada küratörlerin sorumluluğunda olan bir çalışmaya açıkça saldırılmıştır. Böyle bir saldırı durumunda ya da çalışmalardan biri herhangi bir dış müdahaleye maruz kaldığında haber verilmesi gereken ilk kişi çalışmayı tasarlayan ve üreten sanatçı olmalıdır. Çalışmanın sahibi bu aşamadan sonra çalışmasını geri çekip çekmeyeceğine ya da herhangi açıklayıcı bir eylemde bulunup bulunmayacağına özetle sürecin akıbetine kendi karar vermelidir. Bu aşamada küratöryel ekibin önceliği sanatçı adına karar vermek değil, sanatçıya durumu bildirip sonrasında nasıl bir tutum sergileyeceklerine birlikte karar vermektir.

Çalışmanın kesik haliyle sergilemeye devam edilmiş olması, olayın bilgisini sanatçıyla paylaşmak için serginin bitiminden on gün sonrasının beklenmiş olması ne profesyonel bir harekettir, ne de etik bir davranıştır. Bu tutumun tekrarlanmaması için tepkimi bu yazı aracılığıyla duyurmak istedim.

Saygılarımla,

Sevil Tunaboylu

Kaynak: “3. Uluslararası Çanakkale Bienali – İşimin başına gelen olaydan en son benim haberim oldu.” Sanatçı Sevil Tunaboylu’nun 25 Kasım 2012’de basına ve kamuoyuna duyuru olarak yazdığı metin.

Ekler

3. Uluslararası Çanakkale Bienali 1. metin

3. Uluslararası Çanakkale Bienali 2. metin

Sevil Tunaboylu’nun süreci anlatan, görüşme ve yazışmaları derlediği  ve değerlendirdiği metni 

 

Linkler

http://www.canakkalebienali.com