İFOD – Aykırı Sergisi

http://ifod.org/

Vaka

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Sanat Merkezi’nde açılan sergideki 3 fotoğrafın bazı basın organlarında eleştirilmesi ardından yetkililerce sergiden kaldırılması sanatçıların tepkisine neden oldu.

Sergiyi düzenleyen İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyeleri uygulamanın sansür olduğunu savunurken, kalan fotoğrafları da toplayıp sergiye son verdi. İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) geçtiğimiz günlerde ‘Aykırı’ isimli fotoğraf sergisi için üyelerine çağrı yaptı. Sergiye 48 sanatçı fotoğraf gönderdi, İFOD Yönetim Kurulu 33 fotoğrafı sergilemeye değer buldu. Sergi 3 Ocak’ta Kültürpark’daki İzmir Sanat Merkezi’nde açıldı. Ancak, ulusal bir haber ajansı 6 Ocak’da sergideki 3 fotoğrafın dini ve toplumsal değerlere aykırı olduğunu içeren bir haberi servise koydu. İki ulusal gazete de, 8 Ocak pazar günü “Dini değerlere hakaret içeren fotoğraf sergisi Türkiye’yi ayağa kaldırdı” başlığıyla sergiyi okurlarına duyurdu. 9 Ocak pazartesi günü belediye yetkilileri 3 fotoğrafı sergiden çıkardı. İFOD üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Sanat Merkezi önünde bugün biraraya geldi. Tartışılan üç fotoğrafla birlikte diğer fotoğrafları da sergiden indiren İFOD üyeleri tepkilerini böyle gösterdi. İFOD Başkanı Beyhan Özdemir, şöyle dedi: “Çeşitli basın organlarında çıkan asılsız ve kışkırtıcı haberler karşısında İzmir Büyükşehir Belediyesi sansür uyguladı. İFOD’un bilgisi ve isteği dışında 3 fotoğrafımız sergiden indirilerek bir odaya kapatılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri fotoğrafların kendileri tarafından sergiden kaldırıldığını ve sergide yer almasına izin vermeyeceklerini söylediler. Böylece belediyecilik görevleri yanında sanat bilirkişiliği ve sansür kurulu görevlerinin olduğunu da bizlere göstermiş oldular. Demokrasilerde bunun adına Sansür denir.”

“İFOD ÇEYREK ASIRDIR BÖYLE BİR SANSÜR GÖRMEDİ”

Daha önce yüzlerce sergi açtıklarını ve dünyanın her yerinde çeşitli fotoğraf sergilerinde yer aldıklarını söyleyen İFOD Başkanı Beyhan Özdemir, “Bu sansürün altında kalamayız. Biz fotoğraf sanatçıları olarak, hiçbir şekilde din mezhep ayrımı yapmadık zaten yapamayız. Ama fotoğraflardan bazıları birilerinin canını sıkmış. Bu sansür uygulamasını protesto etmek için Kültürpark içinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Sanat Merkezi’ndeki ‘Aykırı’ sergisinde yer alan fotoğrafları toplama kararı aldık dedi. ‘İstenmeyen’ fotoğraflar arasında türbanlı bir kadının bikinili fotoğrafı, iki erkeğin dudak dudağa öpüştüğü ve başı örtülü iki kadının dudak dudağa yakınlaşmış anının fotoğrafları bulunuyor. İki erkeğin öpüşme fotoğrafını çeken Barış Barlas da, “Meksika ziyareti sırasında çektiğim gerçek bir fotoğraf. Ziyaretim sırasında metroda bu çifti öpüşürken gördüm ve çektim. Bu bizce aykırı olabilir. Fakat pek çok ülke tarafından normal kabul edilmiş bir durum. Bu fotoğrafın neden bu kadar büyütüldüğüne anlam veremiyorum” dedi.

Kaynak: DHA, 11 Ocak 2012

Yakında
Beyhan Özdemir (İFOD) ile görüşme


Arşiv

İFOD ‘AYKIRI’ BASIN DUYURUSU

Sanatta Sansür – Bildiri

 

Medya

“Sansüre hayır, ‘aykırı’lığa evet…”, Özcan Yaman, Evrensel Gazetesi, 21 Ocak 2012

“İzmir’deki sansüre tepki”, Cumhuriyet, 14 Ocak 2012

“Kanal D Anahaber”, Mehmet Ali Birand, 12 Ocak 2012

“İzmir’de sansür sergi kapattırdı”, Eray Arpaşin, Vatan Gazetesi, 11 Ocak 2012

“Sansür tartışması sergiyi kaldırttı”, DHA, 11 Ocak 2012

“İzmir’de sanata sansür uygulaması”, DHA, 11 Ocak 2012

“Ahlaksız Sergi’yi Savundular”, Tevhidhaber, 11 Ocak 2012

“Sansür yüzünden sergi sona erdi”, NTV, 11 Ocak 2012

“Sansür tartışması sergiyi kaldırttı”, Milliyet, 11 Ocak 2012

“Bu fotoğraflar sergiyi kapattırdı!”, Habera, 11 Ocak 2012

“İzmir Belediyesi’nden fotoğraflara sansür”, Sol portal,11 Ocak 2012

“Sergi “sansür”e takıldı!”, CNNTürk, 11 Ocak 2012

“İzmir’de fotoğrafa sansür tepki çekti”, Evrensel, 11 Ocak 2012

“İzmir’de sansür!”, Cumhuriyet, 11 Ocak 2012

“Yeni Şafak sanatçıları hedef gösterdi”, Etkin Haber Ajansı, 09 Ocak 2012