h.bilginerHaluk Bilginer

Vaka

“Son Şnitzel” adlı kısa filmin yönetmenleri Kaan Arıcı ve İsmet Kurtuluş filmin !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilemeyeceğini duyurdu.

Arıcı ve Kurtuluş’un imzasıyla yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na “Kayıt Tescil Belgesi” için yaptıkları başvuruya verilen cevapta, bazı sahnelerin çıkartılmasının ve düzeltilmiş filmin yeniden değerlendirilmek üzere kurula sunulmasının istendiği belirtildi ve yönetmenlerin istenen değişiklikleri yapmayacağı ifade edildi.

Bu nedenle Haluk Bilginer ve Serkan Keskin’in başrollerini paylaştığı filmin !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde ve Türkiye’deki “muhtemel başka film festivallerinde” gösterilemeyeceği dile getirildi.

ARICI VE KURTULUŞ AÇIKLAMA YAPTI

“Uzak gelecekte, hayali bir ülkede geçen The Last Schnitzel – Son Şnitzel isimli komedi kısa filmimizle 16.02.2017 tarihinde, 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyer yapmaya hazırlanıyorduk. Festivallerde gösterilmenin hukuki koşulu olarak İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü’nden alınması gereken “Kayıt Tescil Belgesi” için yaptığımız başvuruya; 10.02.2017 tarihli Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu Raporu’nda verilen cevapta, bazı sahnelerin çıkartılmasının ve düzeltilmiş filmin yeniden değerlendirilmek üzere kurula sunulmasının istendiğini gördük.

“İki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız; bütün tecrübelerimizi, kaynaklarımızı, sinemasal bakış açımızı ortaya koyarak hayata geçirdiğimiz The Last Schnitzel – Son Şnitzel’in “Kayıt Tescil Belgesi” alabilmesi için istenen değişiklikleri yapmama tasarrufunda bulunduk. Dolayısıyla filmimiz, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde ve ülkemiz sınırları içinde yer alan muhtemel başka film festivallerinde gösterilemeyecektir. Filmin seyirciyle buluşamayacak olmasından dolayı üzgünüz.

“Herhangi bir siyasi aidiyetimiz olmadığını, sadece özgür düşünceyle hikaye anlatmaya çalışan sinemacılar olduğumuzu buradan bütün açık yürekliliğimizle ifade ediyoruz. Bundan sonraki dönemde, filmimizin yurtdışındaki çeşitli film festivallerinde ve sinema platformlarında gösterilmesi için çalışacağımızı kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”

Kaynak

“Son Şnitzel’e Sansür”, Bianet, 16 Şubat 2017″

Medya

“Haluk Bilginer’in Filmine Sansür”, Cumhuriyet, 16 Şubat 2017″