Ankara Devlet Tiyatroları – Tolga Tuncer, Genç Osman

Vaka

Ankara Devlet Tiyatroları’ndaki bir oyunda Başbakan’ın kızına saygısızlık yapıldığı iddiasıyla Genel Müdürlük soruşturma başlattı.

Devlet Tiyatroları’nda önceki akşam oynanan ‘Genç Osman’ adlı oyunda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a hakaret edildiği iddiası başkenti karıştırdı. Sümeyye Erdoğan, oyuncuların müstehcenlik içeren hareketler (haka dansını andırır figürler) yaptığı gerekçesiyle tiyatroyu terk etti.. Devlet Tiyatroları kaynakları oyunda ‘bir takım istenmeyen şeylerin’ olduğunu doğrulayarak, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını ifade ettiler.

Olay Nasıl Gelişti

Edinilen bilgilere göre olay şöyle gerçekleşti: Sümeyye Erdoğan, henüz 14 yaşındayken Osmanlı tahtına çıkan ‘Genç Osman’ın hayatını anlatan oyuna cuma akşamı gitti. Tiyatroda, Polis Haftası etkinlikleri kapsamında Polis Akademisi’nden 150 kadar öğrenci de vardı. İlk perdenin sonunda oyunculardan biri, oyunun orjinalinde olmamasına rağmen hareketler içeren ‘haka dansı’ (karşı tarafa güç gösterisi yapmak için ‘savaş dansı’ da denilen bir dans türü) benzeri bir oyun oynadı. Sümeyye Erdoğan ile göz göze gelen oyuncu ‘Bu da sana gelsin’ dedi. Ayrıca iddialara göre, oyuncu doğaçlama ile laiklik vurgusu yapacak söylemlerde de bulundu. 
Sümeyye Erdoğan, kendisine yapılan ve hakaret içeren bu davranışlardan ötürü tiyatroyu terk etti. Ardından birkaç izleyici ve Polis Akademisi öğrencileri de salondan ayrıldı. Bu olayın duyulmasının ardından tiyatro bir anda karıştı

Soruşturma Başladı

Ankara Devlet Tiyatroları bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından oynanmakta olan ‘Genç Osman’ isimli oyunumuzun, 08 Nisan 2011 tarihli temsilinde, izleyicilerimizin bir bölümü, ‘Curcuna Sahnesi’nde oyuncuların hareketlerinden rahatsız olduklarını ifade ederek salondan ayrılmışlardır. Genel Müdürlüğümüz izleyicisine karşı sorumluluğunun gereği, seyircinin salonu terk etmesine neden olan konuyu, hemen temsil bitiminde oyun raporuna aktarmış ve aynı gece gerekli inceleme ve soruşturmayı başlatmıştır.”

Kaynak: “Tiyatroda Sümeyye Erdoğan’a saygısızlık iddiası”, Radikal, 10 Nisan 2011

Medya

“Genç Osman’a yer yok”, Selda Güneysu, Cumhuriyet, 19 Eylül 2011

“Tiyatrocuya ‘sakız’ uyarısı”, Selda Güneysu, Cumhuriyet, 10 Ağustos 2011

“DT kimsenin ağzına sakız edilemez”, Selda Güneysu, Cumhuriyet, 19 Nisan 2011

“Raporda ‘aşırı davranış’ yer bulmadı”, Milliyet, 17 Nisan 2011

“Oyundaki ‘O sahne’ değişti”, Mithat Yurdakul, Milliyet, 16 Nisan 2011

“Tolga Tuncer’e Günay fırçası”, Selda Güneysu, Cumhuriyet, 13 Nisan 2011

“Sahnede hakarete soruşturma açıldı”, Serkan Ocak, Radikal, 11 Nisan 2011