Sanatta İfade Özgürlüğü ve Medya

28 Şubat 2012, Salı 18.30, Cezayir Salon

Medyanın hedef gösterme mekanizmaları ve bunun tetiklediği oto sansür farklı alanlarda nasıl işliyor? Medyanın sanatçıları, sanat eserlerini ve etkinliklerini hedef göstermesine, itibarsızlaştırmasına, değersizleştirmesine ve nefret söylemi üretmesine karşı ne tür çözümler önerilebilir? Sanat alanı, başka alanlardaki nefret söylemiyle mücadele ve dayanışma stratejilerinden ne öğrenebilir?

Siyah Bant, medyada hedef gösterme, oto-sansür ve bununla mücadele yöntemlerini tartışmak için Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nu konuk ediyor.

 

Yasemin İnceoğlu

Yakın zamanda derlediği “Nefret Söylemi ve/veya Nefret Suçları” kitabı ile konuyu çeşitli yönleriyle ele alan Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, 2004 Aralık’tan beri Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmaktadır. Medya Gözlem Platformu’nun kurucu üyelerinden olan İnceoğlu Medya Tekzip Merkezi Yayın Danışma Kurulu ile İstanbul Kadın Vakfı’nın Mütevelliler Heyeti üyesi, aynı zamanda Siyah Bant’ın danışma kurulu üyelerindendir.

Toplantı ses kaydını dinlemek için tıklayınız

 

Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sanatçı Hakları 

30 Ocak 2012, Pazartesi 18.30, Cezayir Salon

Siyah Bant, sanatta ifade özgürlüğü hakkının kapsamını ve sınırlarını, hak ihlallerine karşı mücadele yöntemlerini, eser sahibinin haklarını ve sanatçı sözleşmelerini tartışmak için Avukat Elif Yarsuvat’ı konuk ediyor.

 

Elif Yarsuvat

Avukat Elif Yarsuvat İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Leiden Üniversitesi’nde Avrupa Birliği Hukuku konusunda yüksek lisans yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde raportör hukukçu olarak çalıştıktan sonra, şimdi İstanbul’da avukatlık yapmaktadır. İnsan hakları hukuku, ceza hukuku, iş hukuku ve sözleşmeler hukuku alanlarında da çalışmaktadır.

Toplantı ses kaydını dinlemek için tıklayınız

 

Çağdaş Sanatta Sansür

“Hrant Dink Anısına Atölye Çalışmaları” kapsamında 

25 Mayıs 2011, Cezayir Salon

Toplantı, Türkiye’de yakın geçmişten bugüne, sadece devlet değil, farklı aktörler tarafından, sessizleştirme, tehdit etme ve hedef gösterme gibi farklı biçimlerle çağdaş sanata uygulanan sansürü örnekleriyle tartışmak ve sansürle mücadele etmek için ne tür yöntemler geliştirilebileceğini konuşmak üzere farklı alanlardan konuşmacıların katılımıyla gerçekleşti.

 

Moderatör: Banu Karaca / Katılımcılar: Erden Kosova, Hale Tenger, Murat Altındere, Neriman Polat, Okan Urun, Sevilay Demirci

Toplantı ses kayıtları:

1. Bölüm

2. Bölüm 

3. Bölüm

 

PARC tarafından ve Depo işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.